Tavasszal sokan tartanak böjtöt, de legalábbis tisztító-, méregtelenítő kúrát. No de nézzük meg, hogy élettani szempontból valóban szüksége van-e a szervezetünknek böjtölésre vagy éppen méregtelenítésre?
Szinte minden vallásban van böjtidőszak, amely a vallásos emberek számára a lelki megtisztulást szolgálja. A keresztény húsvét előtti böjt is ilyen a hívők számára, de sokan vannak, akik nem elsősorban spirituális okból tartanak ilyenkor tisztítókúrát, hanem tavaszi „nagytakarítást” végeznek a testükben. Ez is egyfajta böjt, de a célja általában a fogyás és méregtelenítés.
A testünk nem csak tavasszal, hanem folyamatosan méregtelenít beavatkozás nélkül
A máj, a vesék, a tüdő, a belek és a bőr mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a káros anyagok kiürüljenek a szervezetből.
A máj folyamatosan lebontja a méreganyagokat és segít azok kiválasztásában.
A vese szűri a vért és kiválasztja a felesleges anyagokat a vizelettel.
A bélrendszerben a rostok segítik a méreganyagok távozását a széklettel.
A tüdő kiválasztja a szén-dioxidot és más illékony anyagokat.
A bőr pedig a verejtékezés révén szintén segíthet bizonyos anyagok eltávolításában.
Mivel ezek a szervek folyamatosan dolgoznak, egy egészséges embernek nincs szüksége külön méregtelenítő kúrákra. A méregtelenítő teák, porok, italok a gyártók és forgalmazók számára jó üzletet jelentenek, de valójában teljesen felesleges pénzkidobás erre költeni. Vannak, akik az emésztőrendszeri problémáikat igyekeznek méregtelenítéssel megoldani, de ezzel akár még többet is árthatnak a testüknek.
És mi a helyzet a böjtöléssel: érdemes évente egyszer böjtölni?
A böjtnek vannak előnyei és hátrányai is. Ez attól függ, hogy milyen hosszú ideig tart, milyen ételekre, étkezési szokásokra tér ki és milyen korú, egészségi állapotú a böjtölő.
Szögezzük le: tilos a böjt alkalmazása gyerekek, várandósok, szoptatós kismamák és nehéz fizikai munkát végzők, élsportolók számára! Szintén nem ajánlott hormonális egyensúlyzavarokkal, (pl. pajzsmirigy-alulműködés), illetve aktív evészavarokkal (pl. anorexia, bulimia) küzdőknek.
A böjtölés előnyös hatásai
Étel-, kalóriamegvonás eredményeképpen csökken a testsúly, a koleszterin-, a triglicerid-, az LDL-koleszterinszint és a vérnyomás. A böjt csökkenti a korai érelmeszesedés kockázatát azáltal, hogy csökkennek a gyulladásos markerek. A böjtölés javítja a cukoranyagcserét és az inzulinérzékenységet. De fontos azt is tudni, hogy ezek a hatások életmódváltással, a rossz táplálkozási szokások kijavítása által, csupán étrendi változtatással SZINTÉN elérhetőek – felesleges koplalás nélkül! Tehát a böjt nem szükségszerű egy egészségesebb táplálkozásra való áttérés vagy éppen fogyókúra esetén. Mindenki maga dönti el, melyik a szimpatikusabb módszer, melyiket választja. Aki egész évben odafigyel a táplálkozására, annak nincs szüksége böjtre, méregtelenítésre vagy bármilyen fogyókúrára, önkízó táplálkozásra sem egy napi, sem egy hónapnyi időtartamra. Aki pedig úgy gondolja, hogy motiváló a számára, ha az életmódváltás kezdetét szigorú szabályok közé szorítja, és egészségi állapota is lehetővé teszi miért ne böjtölhetne?
Van, aki számára a böjt a húsételektől való tartózkodást jelenti vagy éppen hetente egyszer nyers zöldségnapot tart. Ezek kifejezetten előnyösek is lehetnek a szervezet számára.
Hogyan befolyásolja a böjt a mikrobiomot?
A böjt elősegítheti a „jó” baktériumok elszaporodását, amelyek védelmet nyújtanak az elhízás és a gyulladásos bélbetegségek ellen, illetve csökkenhetnek a káros baktériumok. Az intermittáló böjt erősítheti a bélgátat, csökkentve az ún. „szivárgó bél szindróma” kialakulásának esélyét, amely számos gyulladásos betegség előidézője lehet. A bél pihenése segíthet az immunrendszer „újrakalibrálásában”, ami csökkentheti az ételintoleranciákat és autoimmun reakciókat.
Amikor a böjt több kárt csinál, mint hasznot
Minél szélsőségesebb egy böjtölési forma, minél több megszorítást tartalmaz, annál több rizikót is rejt magában! Senki sem szeret éhezni, sőt, sokak teljesítménye, hangulata is lerobban, ha nem juthatnak ételhez, amikor éhesek. Szorongás, rosszkedv, depresszió, fáradtság, illetve szédülés is lehet a nem evés következménye. Nőhet a csonttörés rizikója, főleg időseknél. Nők esetében megnő a hormonális egyensúly felborulásának, a cikluszavarnak a kockázata, férfiaknál pedig alacsony tesztoszteronszint alakulhat ki. Azoknak a cukorbetegeknek, akiknél gyakori a hypoglikémia kifejezetten nem ajánlott a böjtölés.
Amennyiben böjtöt tervezel és ismert betegséged van, feltétlenül konzultálj a kezelőorvosoddal arról, hogy számodra okozhat-e egészségügyi vagy mentális problémát a böjtölés!
Böjtölni lehet, de egyáltalán nem muszáj ahhoz, hogy egészségesen élj!
Ha te nem szeretnél kampányszerű böjtbe fogni, a Smartfood megoldja helyetted, hogy egészségesen étkezz. Így biztosan nem eszel a tested számára káros anyagokat, de nem kell lemondanod az evésről sem. Ha pedig úgy döntesz, hogy egy ideig nem szeretnél húst fogyasztani, válaszd a vega menüt!
A legkényelmesebb életmódváltás nem csak fogyni vágyóknak!
Kényelmes, komplett táplálkozási rendszer, egészségtudatos, dietetikus által összeállított, finom, változatos ételekkel.
A Smartfood fogyókúrázók, diétázók, sőt, cukorbetegek, IR-esek és PCOS-ben szenvedők, valamint babát tervezők visszajelzései szerint is eredményes.